Lista aktualności Lista aktualności

Mała retencja - kolejne inwestycje

Od ponad 25 lat na terenach Lasów Państwowych prowadzi się działania związane z małą retencją

         Wdrażane projekty dzięki wsparciu finansowemu z funduszy Unii Europejskiej to projekty o dużej skali, dzięki którym uzyskano istotne efekty ekologiczne na terenie całego kraju. Wg definicji podanej przez Ministerstwo Rolnictwa (1974 r.): " Mała retencja to zabiegi polegające na budowie i odbudowie prostych urządzeń hamujących bezużyteczny odpływ wód ciekami lub gromadzących wodę opadową w stawach i w lokalnych zagłębieniach terenowych". 
     Nadleśnictwo Szubin w latach 2007-2013 uczestniczyło w projekcie pn. „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie  powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych". Celem projektu była: likwidacja przyczyn i skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych poprzez spowalnianie odpływów wody w ekosystemach leśnych, minimalizacja skutków suszy, przeciwdziałanie powodzi, odtworzenie obszarów wodno-błotnych. Głównym założeniem projektu była budowa zbiorników retencyjnych, renaturyzacja siedlisk podmokłych oraz spowolnienie obiegu wody. 
     Na terenie Nadleśnictwa Szubin w ramach tego projektu powstało 39 obiektów małej retencji, w których łącznie retencjonuje się 314 tys. m3 wody. Koszt przedsięwzięcia to kwota 1,2 mln zł. 
   Szubińskie lasy znajdują się w północnej części obszaru charakteryzującego się najmniejszymi zasobami wodnymi w Polsce. Związane jest to z niskimi sumami rocznymi opadów atmosferycznych. Jest to jedna z najważniejszych przesłanek uzasadniających konieczność podjęcia dodatkowych prac związanych z wybudowaniem i uruchomieniem kolejnych obiektów małej retencji oraz modernizacją i rozbudową już istniejących. 
     W 2015 roku na terenie leśnictw Tupadły i Dębogóra prowadzone były prace związane z budową nowych oraz rozbudową istniejących zbiorników retencyjnych, rowów melioracyjnych i zastawek. Szacunkowa objętość retencjonowanej wody dla obiektów powstających na terenie ww leśnictw to 12 628 m3. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 365 tys. zł. 
     Kompleksowe działania podjęte na terenie Nadleśnictwa przyczynią się do zahamowania odpływu wody okresowej poprzez zmagazynowanie jej w wybudowanych i zmodernizowanych zbiornikach retencyjnych. Realizacja tego przedsięwzięcia zapewniła również powstanie warunków do rozwoju zbiorowisk roślinnych i siedlisk przyrodniczych, a także zwiększyła ochronę przeciwpożarową (zapewnienie wody do celów przeciwpożarowych). 
        Od prawieków lasy egzystowały i odnawiały się bez udziału człowieka. Niestety dzisiaj lasy nie są w stanie przetrwać bez pomocy i ochrony leśników. Od nas zależy w jakim stanie pozostawimy ten zielony skarb dla potomnych.