Lista aktualności Lista aktualności

Liczymy straty po wichurze

Nawałnica, która wystąpiła późnym wieczorem 11 sierpnia br., nie oszczędziła również lasów szubińskich

     Cały czas służba leśna próbuje dotrzeć do najbardziej uszkodzonych fragmentów lasu. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ praktycznie wszystkie drogi, szczególnie te położone na terenie obrębu Szubin są nieprzejezdne. Sukcesywnie staramy się odblokowywać najważniejsze z nich. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości.

     Wg stanu na dzień 16 sierpnia szacujemy, że nawałnica dokonała zniszczeń lasów na powierzchni ponad 1,6 tys. ha. Szacunkowa masa drewna jaką będziemy musieli uprzątnąć to ponad 251 tys. m3. Na bieżąco spływają kolejne dane dotyczące skutków wichury, w związku z tym dane te stale ulegają zmianie.

     Najbardziej dotknięte skutkami anomalii pogodowych są leśnictwa: Wieszki, gdzie szkody wystąpiły na powierzchni ok. 1000 ha oraz Nakło - 350 ha. Łącznie w obu tych leśnictwach powalonych lub uszkodzonych jest 135 tys. m3 drewna. Podkreślamy jednak, że we wszystkich leśnictwach wystąpiły szkody w drzewostanach. 

     Ze względu na duże zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego w związku z powstałymi po nawałnicach szkodami, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wprowadził, aż do odwołania, okresowy zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa pod zarządem Nadleśnictwa Szubin.