Lista aktualności Lista aktualności

Coraz więcej drzew posadzonych na klęskowisku

Uprzątanie połamanych i poprzewracanych drzew w naszym Nadleśnictwie powoli dobiega końca

Prace przy ich usuwaniu trwają jeszcze w leśnictwach Nakło, Wieszki, Grzeczna Panna, Ustronie, Studzienki, Tur, Tupadły, Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Borek.

Na części z tych leśnictw zagrożenie bezpieczeństwa jest już na tyle małe, że zniesiony został zakaz wstępu do lasu. Przypominamy, że obowiązuje on nadal w leśnictwach Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Grzeczna Panna, Studzienki, Tur, Ustronie, Wieszki.

Wielokrotnie informowaliśmy, jak wielkie szkody w środowisku leśnym wyrządził w sierpniu 2017 roku huragan stulecia - ponad 600 000 m3 połamanych drzew na 10 000 hektarów, z których na ponad 2000 hektarów musimy posadzić las od nowa.

W miarę wycinania zniszczonych połaci lasu, równolegle, pełną parą trwały i trwają prace nad przygotowaniem terenu klęskowiska do odtworzenia lasu. Co więcej, udało nam się już w ubiegłym roku posadzić ponad 350 ha. Wiosną tego roku przywróciliśmy las na klęsce na ponad 510 hektarach. To grubo ponad 4 miliony sadzonek. Ogromna praca wykonana. Ponad 860 hektarów posadzonych z czasem stanie się z powrotem lasem.

Nadal ogromna praca przed nami. Planujemy kontynuować odnawianie lasu jesienią i w kolejnych latach. Tak duże powierzchnie trzeba będzie wykosić, wypielęgnować, uchronić przed zjedzeniem przez zwierzęta mieszkające w lesie. Teraz sen z powiek zaczynają spędzać nam zagrożenia ze strony szkodników…

Wszystko co do tej pory zrobiliśmy okupione jest wysiłkiem pracowników Nadleśnictwa i zakładów usług leśnych – podmiotów zewnętrznych, które wykonują te prace na zlecenie Nadleśnictwa.

Dziękujemy.